Najnowszy raport smogowy Europejskiej Agencji Środowiska. Polska wciąż się truje

24-10-2017
Wiadomość dodana przez Marcin Ciania
Do zimy jeszcze daleko, a smog już dał o sobie znać:  w Łodzi normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone 1000-krotnie! Fatalne dane przynosi też najnowszy raport smogowy Europejskiej Agencji Środowiska. W Koszalinie na szczęście jest bezpiecznie.

Raport Europejskiej Agencji Środowiska, ogłoszony w październiku, nie pozostawia złudzeń: Polacy nadal oddychają najgorszym powietrzem spośród obywateli państw Unii Europejskiej. Jesteśmy na niechlubnym podium zarówno, jeśli chodzi o emisję pyłów zawieszonych PM 10 (drugie miejsce, za Bułgarią) i PM 2,5 (pierwsze miejsce), jak i rakotwórczego benzo(a)pirenu (tu jesteśmy pozaklasowymi rekordzistami w truciu).

Co gorsza, takie wartości zanieczyszczeń powtarzają się z roku na rok, co oznacza, że mają one charakter trwały. A jak to się przekłada na nasze zdrowie? Wstrząsająco – zgodnie z danymi podawanymi w raporcie, skażenie samym tylko pyłem PM 2,5 prowadzi w Polsce do przedwczesnej śmierci ponad 46 tysięcy osób rocznie! Czy mieszkańcy Koszalina też znajdują się w tej grupie? Z pewnością, choć na szczęście zjawisko smogu raczej u nas nie występuje. Poświadczają to raporty służb ochrony środowiska, według których Koszalin należy do miast o najczystszym  powietrzu w Polsce.

KLIKNIJ TUTAJ>>> Sprawdź jakość powietrza w Koszalinie

Nie znaczy to jednak, że nie borykamy się z zanieczyszczeniami powietrza. Głównym źródłem powstawania trucizn, którymi później oddychamy, jest tzw. niska emisja (wszystko to, co wylatuje z niskich kominów, po spaleniu w indywidualnych piecach), oraz zanieczyszczenia komunikacyjne. Zanieczyszczenia powodowane przez samochody będą zapewne stopniowo eliminowane wraz z wycofywaniem z ruchu najstarszych aut, powszechnym zakazem poruszania się w miastach samochodów z silnikami diesla (największe europejskie metropolie już takie zakazy wprowadzają), oraz upowszechnieniem samochodów elektrycznych.

Natomiast niską emisję można ograniczać już dziś, korzystając choćby z ciepła systemowego, którego dostawcą w Koszalinie jest Miejska Energetyka Cieplna. Nasze ciepłownie opalane są węglem o odpowiedniej jakości, kotły mają sprawność nieosiągalną dla indywidualnych urządzeń (do uzyskania takiej samej ilości energii cieplnej trzeba spalić odpowiednio mniej węgla), a spaliny, rozprowadzane przez wysokie kominy na bardzo dużym obszarze, są oczyszczane w 97 procentach. Cały proces jest na bieżąco kontrolowany.

Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie, 75-111 Koszalin, ul. Łużycka 25A, e-mail: | ©2008-2015 strony www Koszalin
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.