Dlaczego ciepło systemowe jest czystym ciepłem?

01-12-2017
Wiadomość dodana przez Marcin Ciania
Dlaczego domowe piece, spalające najczęściej węgiel, emitują o wiele więcej szkodliwych substancji, niż kotły pracujące w wielkich ciepłowniach, takich jak obiekty Miejskiej Energetyki Cieplnej? Przecież w ciepłowniach również spala się węgiel. Jest on jednak spalany w zupełnie innych warunkach.

Zacznijmy od opału. Ten w ciepłowniach jest starannie dobrany, o odpowiedniej jakości. Ten, który trafia do indywidualnych pieców, już niekoniecznie. Również same piece odstają sprawnością od wielkich kotłów, a to oznacza, że trzeba w nich spalić o wiele więcej opału, aby uzyskać – oczywiście w przeliczeniu – tyle samo ciepła. To zaś oznacza więcej zanieczyszczeń.

Indywidualne piece nigdy też nie uzyskają tak wysokiej temperatury spalania jak kotły, a to ona zapewnia unieszkodliwienie najbardziej trujących substancji. No i komin: wysokie na 120 metrów kominy ciepłowni Miejskiej Energetyki Cieplnej rozprowadzają spaliny na bardzo dużym obszarze. Dodajmy, że spaliny oczyszczone w 97 procentach w specjalnych filtrach. A tych próżno szukać w indywidualnych piecach, podobnie jak wysokich kominów. Niskie kominy powodują osadzanie się trucizny, ulatującej z pieców, w najbliższej okolicy. Stąd zresztą nazwa – niska emisja.

To właśnie współdziałanie tych wszystkich elementów: odpowiedniego opału, dobrego urządzenia grzewczego, filtrów, odpowiedniego komina, a także fachowej obsługi, zapewnia produkcję czystego ciepła. Takie jest właśnie ciepło systemowe, którego dostawcą w Koszalinie jest Miejska Energetyka Cieplna.

Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie, 75-111 Koszalin, ul. Łużycka 25A, e-mail: | ©2008-2015 strony www Koszalin
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.