Czy zimą Polskę znów będzie dusił smog?

25-09-2017
Wiadomość dodana przez Marcin Ciania
Poprzedniej zimy smog był jednym z głównych tematów serwisów informacyjnych w Polsce. Koszalinowi co prawda nie zagroził, ale jego występowanie w innych miejscach Polski skłaniało do sprawdzenia, czym oddychamy w naszym mieście.
 
Na zanieczyszczenie powietrza w Koszalinie od lat decydujący wpływ mają dwa czynniki: tzw. niska emisja i zanieczyszczenia komunikacyjne. Pod tym pierwszym pojęciem kryje się wszystko to, co wydostaje się z niskich (stąd nazwa) kominów starych kamienic, ale i nowych domów jednorodzinnych. Niestety, nazbyt często w indywidualnych piecach pali się nie tylko kiepskiej jakości, zanieczyszczonym węglem, ale i spala się w nich śmieci, w tym plastiki. Dodać do tego należy niewielką sprawność indywidualnych pieców, oraz niską temperaturę spalania, przez co nie są unieszkodliwiane najbardziej trujące substancje. Emitowane są one później przez niskie kominy i osiadają w najbliższej okolicy wraz z pyłami.
 
Ciepłownie Miejskiej Energetyki Cieplnej są co prawda także zasilane węglem, ale spalany jest on w kotłach o nieporównywalnej z indywidualnymi piecykami sprawności. Oznacza to, że do wytworzenia takiej samej ilości energii potrzeba o wiele mniej opału. Poza tym w wysokiej temperaturze, nieosiągalnej w indywidualnych piecach, unieszkodliwiana jest większość groźnych substancji, a spaliny oczyszczane są aż w 97 procentach. Ulatują one wysokimi na 120 metrów kominami, dzięki czemu są rozpraszane przez prądy powietrza na dużym obszarze.
Między innymi dzięki temu Koszalin należy do miast o najczystszym powietrzu.

Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie, 75-111 Koszalin, ul. Łużycka 25A, e-mail: | ©2008-2015 strony www Koszalin
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.